
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 580 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Type | Single Phase |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 730 mV |
| Average Rectified Current | 500 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 8 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 8 A |
| Reverse Current | 25 µA |
Stock: 6465
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28750
Ext.Price$0.28750
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28750 | $0.28750 |
| 10 | $0.23900 | $2.39000 |
| 25 | $0.23286 | $5.82150 |
| 50 | $0.22688 | $11.34400 |
| 100 | $0.22106 | $22.10600 |
| 300 | $0.21192 | $63.57600 |
| 500 | $0.20315 | $101.57500 |
| 1000 | $0.19475 | $194.75000 |
| 3000 | $0.18669 | $560.07000 |
