SBR05M100BLP-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Mfr.Part #:
SBR05M100BLP-7
Datasheet:
Description:
Rectifier Diodes DFN-4 SMD/SMT Single Phase Single Forward Current:500 mA Forward Voltage:730 mV
ParameterValue
Length3 mm
Width3 mm
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins4
Height580 µm
PackagingReel
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Contact PlatingGold
TypeSingle Phase
Forward Current500 mA
Forward Voltage730 mV
Average Rectified Current500 mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)100 V
Element ConfigurationSingle
Forward Surge Current (Ifsm)8 A
Peak Non-Repetitive Surge Current8 A